Yhdistys ja hallitus

Kouvolan Kipparit ry. on perustettu vuonna 1973. Toiminta-ajatuksemme on veneily-ja navigointitaitojen sekä veneilyturvallisuuden lisääminen harrastajien keskuudessa. Järjestämme vuosittain eri tasoisia laivurikursseja sekä erikoiskursseja, kuten VHF-kursseja ja huviveneenkuljettajankirjaan tähtääviä käytännönveneilykursseja ja tutkintoja. Myös tilaisuuksia taitojen soveltamiseen käytännössä järjestetään, esimerkkinä navigointikilpailut ja pimeäajoharjoitukset. Seuran suorittamat aluskatsastukset ovat osa veneilyturvallisuutta.

Toimintaan kuuluvat myös vapaa-ajan kokoontumiset, eskaaderit, matkat ja erilaiset kokoukset ja juhlat.

Seura on Suomen Navigaatioliittoon yhdistysjäsen! Kipparien jäsenmäärä on n. 200 henkilöä, veneitä seuran rekisteriin on ilmoitettu noin 30 kpl. Seuran jäsenyysvaatimus on hyväksytysti suoritettu Navigaatioliiton laivuritutkinto tai ylempi merenkulun ammattitutkinto.

Jäsenkirjeen löydät täältä.

Ota yhteyttä

SEURAN POSTI/KOMMODORI Juhani Tuominen: juhtunen@gmail.com

JÄSENASIAT Marita Harjula: marita.harjula@pp.inet.fi

Hallitus 2020

Juhani Tuominen
kommodori
Matkapuhelin: 0400 558 306
Sähköposti: juhtunen@gmail.com

Risto Kosonen
sihteeri
Matkapuhelin: 040 5361 291
Sähköposti: kosonenristo@hotmail.com

Marita Harjula
jäsenkirjuri
Matkapuhelin: 040 551 5544
Sähköposti: marita.harjula@pp.inet.fi

Ari Koskinen
jäsen
Matkapuhelin: 0400 920 388
Sähköposti: bobby.koskinen@gmail.com

Riku Hietala
taloudenhoito
Matkapuhelin: 045 251 7576
Sähköposti, koti: riku.hietala@kymp.net

Timo Väre
matkat / vapaa-aika
Matkapuhelin: 040 5863885
Sähköposti: timitri.vare@gmail.com

Ari Vainio
varakommodori, opettaja, tiedoitus
Sähköposti: ari.juhani.vainio@gmail.com
Matkapuhelin: 040 531 5978

Matti Turunen
varajäsen
Sähköposti: Turusmasa@gmail.com
Matkapuhelin: 040 508 8757

Jukka Kangaskolkka
varajäsen
Sähköposti: jukka.kangaskolkka@pp.inet.fi
Matkapuhelin: 0400 559 397

Opettajat

Ari Vainio
Matkapuhelin: 040 531 5978
Sähköposti: ari.vainio@gmail.com

Katsastusmiehet

Matti Pitkänen
Katsastuspäälikkö
Matkapuhelin: 0400 253 755
Sähköposti: matti.pitkanen@pcskouvola.fi

Ari Koskinen
Matkapuhelin: 0400 920 388
Sähköposti: bobby.koskinen@gmail.com

Kari Hult
Matkapuhelin: 040 547 8886
Sähköposti: posti@hemiset.fi