Jäsenkirje 1-2 -2021 / Kevätkokouskutsu

KEVÄTKOKOUSKUTSU / JÄSENKIRJE 1-2 -2021

Hyvää alkanutta vuotta arvoisat Kipparit! Mennyt vuosi oli poikkeuksellinen, korona runteli maailmaa ja säätila oli mittaushistorian lämpimin, siinä meille kaikille mietittävää. Epidemiasta huolimatta toimintaa ja koulutusta on pyöritetty hyvällä menestyksellä, kursseilla ja tutkinnoissa on ollut runsaasti väkeä ja tutkinnon on saatu pidettyä erikoisjärjestelyillä.

Suunnitelmat vuoden 2021 toimintaan ovat olemassa ja ne pyritään toteuttamaan tilanteen mukaisesti. Venemessut peruuntuivat ja muustakin matka toiminnasta pitäydytään kunnes korona saadaan selätettyä. Toivotaan että kattava rokotus ohjelma saadaan toteutettua alkuvuoden aikana ja pian päästään palaman taas normaaliin elämään.

Kippari hallitus uusiutui reippaalla kädellä ja tuoretta voimaa on käytettävissä. Toivotaan tämän piristävän toimintaa. Kouvolan veneilypalvelut ja Hirvelän kotisatama tuo uuden osan toimintaamme. Hirvelästä kotisataman saavilta toivotaan aktiivista osallistumista rannan toiminnan kehittämiseen.

Kipparit päätti syyskokouksessa osallistumisesta Kouvolan satamien huoltosopimus neuvotteluihin muiden paikallisten toimijoiden rinnalla. Myös Järvipelastus yhdistyksen ”Veneilijöiden kylätalo” hanketta Hirvelässä päätettiin tukea 1000€ avustuksella ja lupautumalla talkootyöhön. Vastineeksi saadaan rakennuksesta omatila ja käyttöoikeus yleisiin tiloihin. Kuusankosken veneilyseuran kanssa päätettiin aloitta yhdistymisneuvottelut, periaatteena Kipparien nimen ja toimintaperiaatteiden säilyttäminen. Edellä mainitut isot hankkeet kaipaavat nyt etenkin Kouvolassa kotisatamaa pitävien aktiivista osallistumista toimintaa. Yhdessä tekemisen meininki antaa sisältöä hienoon harrastukseen, tästä on hyvä jatkaa.

Joulukuun 15 pv Hirvelän kotisatamaat kuljetettiin ”Veneilijöiden kylätalo” elementin, joista keväällä 2021 kootaan lähes 150m2 tila järjestöjen ja veneilijöiden käyttöön. Kuva: A. Vainio

KUTSU KEVÄTKOKOUKSEEN torstaina 15.04.

Kaikki jäsenet kutsutaan sääntömääräiseen kevätkokoukseen,

HUOM! Uusi ajankohta torstaina 15.04.2021

klo 18.00 Tallinmontussa, Patosillantie 1, 45700 Kuusankoski. Virallisena kokousaiheena on tili- ja vastuuvapauden myöntäminen hallitukselle. Kokousesitelmässä kerrotaan yhdistymisneuvotteluiden tilanteesta.

HUOM! JOS KORONA RAJOITUKSET PALAAVAT, JOUDUTAAN KOKOUS SIIRTÄMÄÄN MYÖHEMPÄÄN AJANKOHTAAN! TULETHAN VAIN TERVEENÄ. ETÄISYYDET, KÄSIDESI JA MASKIT ON KÄYTÖSSÄ.

ALKUTALVELLA TAPAHTUNUTTA

Seuran syyskokous pidettiin 14.11. Kymin kerholla Tallinmontussa. Läsnä oli 32 jäsentä. Hallitukseen kaudelle 2021-2023 valittiin uudelleen Riku Hietala, Ari Vainion tilalle valittiin Sami Nisula ja eroa pyytäneen Risto Kososen tilalle, kaudeksi 2021-2022 valittiin Jaakko Toivonen. Lisäksi valittiin varajäseniksi vuodelle 2021 Mikko Toivonen Matti Turunen ja Petri Kuokkanen. Kokous päätyi seuraaviin seuralle suoritettaviin maksuihin vuodelle 2021; jäsenmaksu 20 €, perheenjäsenmaksu 10 €, tutkintomaksu 20 €, diplomimaksu 15 €, katsastusmaksu 20 €. Kokousesitelmän Kouvolan veneilypalveluista piti kaupungin suunnitteluinsinööri Olli-Pekka Helaja.

Saaristolaivuritutkinto pidettiin erikoisjärjestelyin 11.12. Kouvolassa. Tutkintoon osallistui yhteensä 34 henkilöä. Alustavassa tarkastuksessa 32 kokelasta läpäisivät tentin. 26 osallistujaa oli myös halukkaita liittymään seuran jäseniksi.

Hallitus piti järjestäytymiskokouksen 13.1.2021 ja päätti tehtävä jaosta.

Hallitus aloittaa uusin voimin ja tehtävin. Tehtäväjakoa on tarkennettu ja vastuualueita jaettu selkeämmin.

Varsinaiset jäsenet:

Kommodori / tiedotus    Juhani Tuominen        0400558306                  juhtunen@gmail.com

Varakommodori            Jaakko Toivonen           0405292141             jasha.toivonen@gmail.com

Sihteeri / tiedotus          Marita Harjula               0405515544            marita.harjula@pp.inet.fi

Talous / kalusto            Riku Hietala                  0452517576              riku.hietala@kymp.net      

Katsastuspäällikkö        Ari Koskinen            0400920388             bobby.koskinen@gmail.com

Koulutus                       Sami Nisula              0408605107              samitapaninisula@gmail.com

Matkat/vapaa-aika        Timo Väre               0405863885                  timitri.vare@gmail.com

Vara jäsenet:

Rekisterit / talous          Mikko Toivonen    0400256966               mtoivonen1965@gmail.com

                PetriKuokkanen     0405402234             petri.kuokkanen@gmail.com     

Matti Turunen                040 5088757                 Turusmasa@gmail.com

MATKAILUASIAA

Kesän teatterimatka Heinolan kesäteatteriin 28.7.2021 (tiedote matkasta lähiaikoina)

– laiva + bussimatka.

Matka toteutetaan, jos korona sen sallii.

KEVÄÄN KURSSIT

Rannikkolaivurikurssi käynnistyi ma 1.2. klo 18. Kouvolan Kansalaisopistolla.

Kurssin yhteydessä voidaan suorittaa Cevni-tutkinto (Euroopan sisävesisäädöstö). Opettajana Sami Nisula. 

Saaristolaivurikurssi käynnistyi ti 2.2. klo 18. Kouvolan Kansalaisopistolla.

Opettajana Mikko Toivonen. 

Käytännön veneilykurssi Kansalaisopistolla ke 10.3 alkaen 15 h (5x3h)

Veneiden ominaisuudet, varustelu, huolto, hoito ja käsittely. Hyvät veneilytavat. Ongelma ja vaaratilanteet. Käytännön harjoituksia. Tätä kirjoittaessa oli vielä yksi paikka vapaana.

Ilmoittautuminen em. kursseille netissä 11.1.klo 10 alkaen www.opistopalvelut.fi/kouvola

tai opiston toimistoon paikanpäällä, taikka puh. 020 615 4116

KEVÄT-KESÄ SUUNNITELMIA

la 22.5.           Veneily ja varustepäivä (katsastukset)                             Hirvelän Kotisatama

la 5.6.             Katsastus ja lipunnosto.                                                   Partakoski-Kärnäköski

ti 8.6.             Diplomienjako                                                                  Virtakiven sauna

to-su 10–13.6. Päijänne-eskaaderi (varapäivät 17.–20.6.)  yhdyshenkilö Ari Vainio        Padasjoki-Kelvenne- Pulkkilanharju

la 3.7.             Kokoontuminen Saimaalla

su-la 4-10.7.   Eskaaderi Saimaa, suunnittelu ja yhteyshenkilö Aarni Hyttinen

la 7.8.             Kutsukokoontuminen Saimaa

la 15.8.           Kutsukokoontuminen Päijänne

Paikat ja kohteet tarkentuvat kevään aikana, niistä tarkemmin seuraavassa tiedotteessa

SÄHKÖINEN VIESTINTÄ JA LASKUTUS

Kipparit siirtyy pääosin sähköiseen viestintään ja laskutukseen uusien WordPress ja FloMembers hallintajärjestelmien avulla.

Jäsentietojen päivitys tapahtuu nettisivujen kautta: kouvolankipparit.fi / Kipparit / Jäsenhakemus

Seuraa nettisivujamme ja liity Kouvolan Kipparit Facebook ryhmään!

Nettisivuja ja järjestelmiä ylläpitää Juhani Tuominen, rekisterijärjestelmää hoitaa Mikko Toivonen.

KOUVOLAN VENEPAIKAT

Hirvelän kotisataman kausipaikkojen varaus käynnistyy kaupungin sähköisen palvelun kautta maanantaina 1.3. klo 00. Paikoista kova kysyntä, ole siis valveilla. https://kartta.kouvola.fi/ePermit/fi/Reservation Huomioi, että sähköiseen palveluun tulee kirjautua pankkitunnuksilla ja laiturimaksu on suoritettava välittömästi.

Talvinen Hirvelä 1.1.2021  kuva: A.Vainio

Seuraava jäsentiedote toukokuussa.

Hallitus

Jätä kommentti